تحقیق هنر سفالگری در دوره سلجوقیان

تحقیق هنر سفالگری در دوره سلجوقیان تحقیق هنر سفالگری در دوره سلجوقیان

دسته : هنر و گرافیک

فرمت فایل : word

حجم فایل : 20 KB

تعداد صفحات : 27

بازدیدها : 279

برچسبها : هنر سفالگری سلجوقیان تحقیق

مبلغ : 1000 تومان

خرید این فایل

دانلود تحقیق بررسی هنر سفالگری در دوره سلجوقیان

تحقیقی بر هنر سفالگری در دوره سلجوقیان

مقدمه ای بر سفال

سفال یکی از خلاقیتهای ماندگار انسان از دوره نوسنگی تا دوره معاصر است. با طلوع دین اسلام، هنرهای مختلف به ویژه هنر سفالگری از اهمیت خاصی برخوردار گردید، و سفالگران با ابتکارات جدید، پیروی از شیوه های هنری گذشته و سنتهای محلی و الهام از آئین نو، صنعت سفالسازی را در بسیاری از مناطق این سرزمین پهناور به حداعلای شکوفایی رسانیدند.

تکامل هنر سفالگری اسلامی سالهای متمادی به طول انجامید، دراین رهگذر مراکز سفالسازی متعدد هریک با برخورداری از ویژگیهای خاص در اکثر شهرهای ایران پدید آمد. سفالینه های اسلامی متعلق به سده های سوم تا هفتم ه . ق غالباً در مراکزی چون کاشان، ری، سلطانیه، جرجان و نیشابور ساخته شد.

تاریخچه ای از هنر ایران پیش از سلجوقی

ذوق هنری و مایه های نخستین هنردوستی در سرزمین ایران از زمان هخامنشیان و پیش از آن وجود داشته است. حجاریهای غنی و با عظمت و پرشکوه که قبله گاه خاور باستان است و صنعتگران ماهر احساس زیبائی و نبوغ خود را در بسیاری از هنرها، خاصه ظروف فلزی و گلی نشان داده اند.

حجاریهای عظیم که در سینه کوهها، لحظه های طلائی در هنر معماری، پارچه های ظریف با نقوش رنگ آمیز، ظروف فلزی برای مجالس، از ویژگیهای هنر ساسانی است.

ظهور اسلام، ارزشهای تازه و حدودی نو بوجود آورد و نبوغ تزئینی ایرانی راه تازه ای برای ابراز یافت. گچ بریها و تذهیبهای رنگارنگ پدیدار گشتند، هر خطاطی باعث بوجود آمدن احترام آمیزترین کتابها شد. خط بدوی عرب به ظرافت گرائید و توسعه یافت و اولین پیشرفتهای هنر خط در شهر کوفه انجام گرفت و خط کوفی نامیده شد. در فلزکاری و نقش روی فلز که سابقه ایران به فلزکاری لرستان می رسد، در هر زمانی سبکی نو و حیرت انگیز به وجود آوردند و هنر سفالگری را به کمک نبوغ خود و تجاربی که از آزمون سبکهای دیگران کسب کردند رونق بخشیدند.

مطالب تحقیق دانلودی

مقدمه ای برسفال

تاریخچه ای از هنر ایران پیش از سلجوقی

تاریخچه ای از سلجوقیان

مراکز سفالسازی سلجوقی

نقوش و ظروف سفالهای آذربایجان

سفال های آذربایجان

نقوش و ظروف سفالهای کردستان

نقوش و ظروف سفالهای ری

سفال کاشان

ظروف کاشان

نقوش و ظروف سفالهای ساوه

عمده ترین نقوش سفالهای دوره سلجوقی

نقوش انسانی

نقوش پرندگان و حیوانات

خرید و دانلود آنی فایل

به اشتراک بگذارید

Alternate Text

آیا سوال یا مشکلی دارید؟

از طریق این فرم با ما در تماس باشید